Kocaeli Web Tasarım » Yıllık Ücret İçin Telafi Ücreti Patent hakkının sona erdiğine ilişkin bildirim tarihinden itibaren iki ay içinde telafi ücretinin ödenmesi halinde patent hakkı geçerlilik kazanır.
Kocaeli Web Tasarım » Yıllık Ücret İçin Telafi Ücreti
Kocaeli Web Tasarım
+90 212 212 35 18 bilgi(at)kocaeliwebtasarimi.com.tr Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Çerkeşli 41455 Dilovası Kocaeli

Hakkımızda

E-Mağaza

Marka

Yaptığımız İşler

Tasarım

Web Tasarım

BlogYILLIK ÜCRET İÇİN TELAFİ ÜCRETİ


Patent hakkının sona erdiğine ilişkin bildirim tarihinden itibaren iki ay içinde telafi ücretinin ödenmesi halinde patent hakkı, ücretin ödendiği tarih itibarıyla yeniden geçerlilik kazanır ve Bültende Yayımlanır. (2. Yıl sicil Kayıt Telafi ücretidir. Diğer yıllık ücretler için yazılı olarak teklif sunulur.)

 • TÜRKPATENT Ücreti 264.75 TL
 • TÜRKPATENT Harcı (KDV Uygulanmaz) 319.59 TL
 • Hizmet Ücreti 350 TL
 • KDV Matrahı 614.75 TL
 • KDV Tutarı %18 110.66 TL
 • Genel Toplam 1045 TL


Sepete Ekle

YILLIK ÜCRET İÇİN TELEFİ ÜCRETİ HİZMET AÇIKLAMASI

1. Patent hakkının sona erdiğine ilişkin bildirim tarihinden itibaren iki ay içinde Tebliğde belirtilen telafi ücretinin ödenmesi halinde patent hakkı, ücretin ödendiği tarih itibarıyla yeniden geçerlilik kazanır ve Bültende yayımlanır.

2. İlgili ücret 2.Yıl Sicil Kayıt ücretinin telafisi ücretiyle birlikte ödemesini kapsamaktadır. Diğer yıllar için teklif alınız. ( Ödenmese gereken Yıllık Sicil Kayıt Ücretinin 1.5 katı telafi ücreti olarak ödenmektedir.)

3. Patent hakkının yeniden geçerlilik kazanabilmesi için bildirim tarihinden itibaren iki ay içinde ödeme ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

3. Talebin niteliğine göre işlemlerin devam ettirilmesinin mevzuat hükümlerine göre uygun olmadığı durumlarda işlemlerin devam ettirilmesi talebi Kurum tarafından işleme alınmaz.


YILLIK SİCİL KAYIT ÜCRETLERİN ÖDENMESİNE İLİŞKİN BİLGİLER


1.Yıllık ücretler, herhangi bir bildirime gerek olmadan, her yıl vadesinde (başvuru tarihine tekabül eden ay ve günde) peşinen ödenmelidir.

2. Vadesinde ödenmeyen yıllık ücretler, %25 ek bir ücretin ilavesiyle vadeyi takip eden 6 ay içinde ödenebilir. Vadesinde ödenmeyen yıllık ücret aşağıdaki formüle göre hesaplanır:
Vadesinde ödenmeyen yıllık ücret = [ (TÜRKPATENT ücreti + KDV) x 0.25 ] + Yıllık Ücret )

3. Yıllık ücretlerin vadeyi takip eden 6 ay içinde de ödenmemesi halinde başvuru geçersiz sayılır. Mülga 551 sayılı KHK gereğince daha sonra mücbir sebep kabul edilip başvuru yeniden geçerli hale gelirse, ilgili yıllık ücret, %50 ek bir ücretin ilavesiyle ödenir. Mücbir sebep ücreti aşağıdaki formüle göre hesaplanır:

Mücbir Sebep Ücreti = [ (TÜRKPATENT ücreti + KDV) x 0.50 ] + Yıllık Ücret )

4. Yıllık ücretlerin vadeyi takip eden 6 ay içinde de ödenmemesi halinde başvuru geçersiz sayılır. 6769 sayılı SMK gereğince patent/faydalı model hakkının sona erdiğine ilişkin bildirim tarihinden itibaren iki ay içinde telafi ücreti ödenir. Telafi ücreti ödenmesi gereken yıllık ücretin 1,5 katı olarak hesaplanır.

NOT: TÜBİTAK-TÜRK PATENT işbirliğinde yürütülen teşvik sisteminden yararlanan patent başvurularının yıllık ücretlerinin teşvik kapsamından karşılanabilmesi için talep yapılması zorunludur (yıllık ücretler, talep olmaksızın teşvik hesabından alınmamaktadır). Bu nedenle, teşvikten yararlanan ve teşvik hesabında yeterli tutar bulunan hak sahiplerinin, yıllık ücretler için her yıl vade tarihinden önce Türk Patent ve Marka Kurumu' na talepte bulunmaları gerekmektedir

İstenen belgeleri bilgi(at)etkinpatent.com e-posta veya 0536 580 3757 nolu WhatsApp üzerinden gönderebilirsiniz.

İstenen Belgeler

 1. Vekaletname (TIKLAYINIZ)
  (Noter tastiği gerekmez.)  
a) Başvuru sahibi şirket ise vekil eden alana kısaltma yapmadan ticaret unvanının tamamını yazınız. İlgili alanlara adres, vergi dairesi ve vergi numarası, telefon, e-posta adresi, tarih, kaşe ve imza edilmelidir. 

b) Başvuru sahibi şahıs ise vekil eden alana; Ad Soyad, TC. Numarası, Adres ve varsa vergi dairesi ve numarası,  (yoksa boş bırakabilirsiniz.) telefon, e-posta adresi yazılmalıdır. Alt sağ tarafa ise Ad Soyad tarih ve imza edilmelidir.  

 1. İşlemlerin devam ettirilmesi istenen dosya başvuru, sahip ve diğer bilgiler
 2. Kart sahibi ile başvuru sahibi farklı ise yazılı olarak bildiriniz.
 3. Havale/EFT yoluyla ödeme yaptıysanız dekont veya ödeme bilgilerinizi bildiriniz.
Yorumlar

Yılmaz (7 Mart 2020)

Sakın yıllık ücretlerin ödeme gününü kaçırmayın yoksa benim gibi katlamalı ödersiniz.